Wiosenny spacer z noworodkiem — jak się do niego przygotować

Narodziny dziecka to niezwykły moment w życiu każdej rodziny. Wielu rodziców zastanawia się, po ilu dniach można wyjść z noworodkiem na dwór i jak przygotować się na taki spacer. Dużo zależy od pogody i pory roku. Wiosną, jeśli aura jest sprzyjająca, na zewnątrz można wyjść nawet po 4-5 dniach od powrotu z dzieckiem ze szpitala. O czym warto wówczas pamiętać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule

Wiosenny spacer z noworodkiem — jak się przygotować

Ubierz maluszka “na cebulę”

Podczas wiosennych spacerów idealnie sprawdzi się ubiór “na cebulę”. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i rodziców. W przypadku niemowlęcia ważne jest to, by każdą z warstw można było w miarę szybko zdjąć i żeby nie krępowała ruchów dziecka. W ile warstw ubrać maluszka? Przyjmuje się, że dziecko powinno mieć o jedną warstwę więcej od osoby dorosłej. Pamiętaj również o tym, by założyć maluchowi czapeczkę i nakryć go kocykiem niemowlęcym lub kołderką. 

Chroń dziecko przed wiatrem i deszczem

W marcu, jak w garncu — każdy z nas zna to przysłowie. Wiosna to dość kapryśna pora roku. Może się zdarzyć, że kiedy wyjdziesz na spacer, będzie świeciło słońce, a za chwilę zacznie kropić deszcz. Na wszelki wypadek weź ze sobą folię przeciwdeszczową na wózek głęboki. Kiedy osłona jest zwinięta, zajmuje niewiele miejsca, więc bez problemu zmieścisz ją w torebce albo pod wózkiem. Folia jest odporna zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Ma również specjalny otwór, dzięki któremu zachowasz kontakt z dzieckiem. Co więcej, taka osłonka, w przypadku niemowlęcia, przyda się nawet, gdy nie będzie padało. Pozwoli bowiem osłonić dziecko przed zimnym wiatrem, który wczesną wiosną wieje dość często. 

Przygotuj się na wypadek karmienia

Może zdarzyć się, że będziesz musiała nakarmić dziecko w czasie spaceru, np. na ławce w parku. Przygotuj się na to wcześniej, żebyś czuła się wówczas swobodnie. Osłonki na piersi przydadzą się zatem nie tylko, gdy karmienie jest dla Ciebie bolesne, ale także, kiedy zależy Ci by osłonić brodawki. Jeśli natomiast karmisz dziecko butelką możesz zabrać ze sobą podgrzewacz, w którym zagrzejesz mleko w zaledwie 3 minuty. Dzięki podgrzewaczowi do butelki maluszek wypije ciepłe mleko, nawet jeśli będziecie przebywać na zewnątrz. Bardziej praktyczną alternatywą dla podgrzewaczy może okazać się termoopakowanie na butelkę z mlekiem. Nie zapomnij również o śliniaku i mokrych chusteczkach, bo niemowlakowi może się “ulać”.

Zadbaj o to, by maluch się nie nudził

Kolorowe grzechotki to obowiązkowe wyposażenie każdego wózka. Dzięki nim spacer będzie czystą przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Maluch, zaciekawiony dźwiękami oraz kształtami grzechotek do wózka, na pewno nie będzie płakał. Pamiętaj jednak, że zabawki nie zastąpią Twojej uwagi, dlatego w czasie spaceru zachowaj kontakt wzrokowy z maluchem. Możesz również delikatnie poruszać zabawkami, które przyczepisz do wózka.

Wiosenny spacer z noworodkiem — podsumowanie

Nie bój się wychodzić z kilkudniowym maleństwem na spacer, szczególnie jeśli pogoda do tego zachęca. Nie oddalaj się jednak zbytnio od domu, spacery z takim maleństwem, szczególnie na początku powinny trwać maksymalnie ok. 30 minut.

Dodaj komentarz